A futás nem kezdődhet ott, hogy felvesszük az edzőcipőnket és útnak indulunk. Vannak szabályok, amelyeket egyszerűen muszáj betartanunk, ha igazán hatékonyak szeretnénk lenni és meg is akarjuk óvni magunkat az esetleges sérülésektől. A futás előtti bemelegítés elengedhetetlen minden kocogó számára, de mellette is van még néhány szabály, amit megéri szem előtt tartani.
Egyrészt soha ne induljunk futni se éhesen, de tele hassal. Korábbi azért nem jó ötlet, mert nem lesz energiánk teljesíteni a kitűzött célt, ráadásul a nagy megterhelés miatt rosszul lehetünk, Utóbbi pedig azért nem célszerű, mert a futás közben felkavarodhat gyomrunk, ami nagyban hátráltatja a hatékony testmozgást. Az optimális az, ha a futás előtt 1-2 órával eszünk valami könnyűt, de véletlenül sem zsírosat vagy puffasztót.
A másik nagyon fontos eleme a hatékony kocogás előkészítésének a futás előtti bemelegítés, illetve itt érdemes megjegyezni, hogy legalább ilyen fontos az edzés utáni nyújtás elvégzése, az egészséges ízületek számára. A bemelegítő nyújtás elhanyagolás nemcsak azért nem ajánlott, mert könnyen megsérülhetünk. A futás előtti bemelegítés nélkül sokkal hamarabb kifáradunk, hiszen szervezetünk nem tud megfelelni a hirtelen keletkezett nagy megterhelésnek.
Ezek mellett ha elodázzuk a futás előtti bemelegítés szertartását, izmaink könnyen lemerevednek. A futás előtti bemelegítés lényege, hogy semmi ne maradjon ki belőle. Mozgassuk át nyakunkat, derekunkat, csípőnket ugyanúgy, mint combjainkat és vádlijainkat, bokáinkat és a lábfejeinket. A mértéktartás itt is nagyon fontos, ezt sem szabad túlzásba vinni, hiszen célunk éppen az, hogy a még hideg izmainkat fokozatos melegítsük be a futáshoz.
Ha végeztünk a futás előtti bemelegítés minden részével, lassú kocogással kezdjük meg a tényleges testedzést és a futás előtt, de alatt is igyunk sokat, pótoljuk a folyadékvesztést. A futás végén pedig nyújtsuk le lábainkat, ne hagyjuk, hogy azok lemerevedjenek és ha van rá lehetőségünk, vegyünk egy hosszú, meleg fürdőt is.