“Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel” – írta Bertrand Russell. Nagyon érdekes megállapítás ez, hiszen a legtöbb embernek az önbizalom, a tudásba és a készségekbe vetett hit általában meghaladja a valódi képességeket. Ez a fajta magabiztosság gyorsabban növekszik, mint maguk a valódi adottságok.
De mi is az önbizalom? Először is a képességeinkbe és a saját magunkba vetett hit. Ennek egyaránt van pozitív és negatív oldala. A pozitív szempontok azoknak hasznosak, akik felelősségteljes pozíciót töltenek be és nagyszámú emberekkel kommunikálnak. Ők általában mindig az élre törnek és nem engedik, hogy bármilyen történés megakadályozza őket ebben.
Az önbizalom segít hinni az események pozitív végkimenetelében, figyelmen kívül hagyni a nehézségeket és megvéd a stressztől. A magabiztos emberek konstruktívak, hisznek a képességeikben és teljesebb életet élnek, mint azok, akik alacsonyabb önértékeléssel rendelkeznek. De néha ez a hozzáállás negatív következményekkel is járhat.