Az ingatlanjogi ügyek nem a rideg paragrafusokról szólnak, hanem arról, hogy biztonságban tudjuk a vagyonunkat, a jövőnket és az otthonunkat. Egy ingatlanvásárlás, eladás, bérlés vagy öröklés mindig fontos mérföldkő. Ám, miközben az emberek többsége az esztétikára, a helyszínre vagy az árra koncentrálnak, hajlamosak megfeledkezni arról, ami igazán számít, ez pedig a jogi tisztaság.
Mi tartozik az ingatlanjog területére?
Az ingatlanjog a polgári jog egyik kiemelt területe, ami az ingatlanokkal kapcsolatos tulajdonok, használatok, átruházások, megterhelések és egyéb viszonyok rendezését szolgálja. Itt nemcsak a klasszikus adásvételről van szó, mert a terület ennél sokkal tágabb:
- Ingatlan adásvételek és ajándékozások.
- Haszonélvezeti és használati jogok létrehozása, megszüntetése.
- Társasház-alapítás és közös tulajdon kezelése.
- Ingatlan bérbeadás, bérleti szerződések.
- Telekmegosztás, telekalakítás, szolgalmi jogok.
- Ingatlan-öröklés, hagyatéki eljárások.
- Földhivatali eljárások, tulajdonjog-bejegyzések.
- Végrehajtási és peres ügyek, birtokviták.
Ezek olyan témák, amik egyetlen nem jól kezelt lépéssel évekig elhúzódó vitákhoz vezetnek az ingatlanjogi ügyek keretében.
Mikor és miért fontos tisztában lenni az ingatlanjogi viszonyokkal?
Sokan csak akkor szembesülnek az ingatlanjogi ügyek jelentőségével, amikor már baj van, például egy tulajdoni vita, hibás szerződés vagy be nem jegyzett használat kapcsán. Pedig már az első lépéstől kezdve érdemes jogilag is körültekintően eljárni:
- Ingatlan vásárlása előtt: Tudjuk pontosan, ki a tulajdonos? Van-e teher a telken? Valóban az kerül eladásra, amit látunk?
- Szerződéskötéskor: Tiszták a jogi megfogalmazások? Nincs benne rejtett kockázat?
- Bérbeadásnál: Ki mit vállal? Milyen időtartamra? Mi történik károkozás vagy fizetésképtelenség esetén?
- Hagyatéki ügyeknél: Kik az örökösök? Mikor lesz jogerős a tulajdoni bejegyzés? Van-e közös tulajdon, amit kezelni kell?
Az ingatlanjogi ügyek tisztázása a nyugalmat és a vagyon védelmét is garantálja.
Hogyan előzhetőek meg a problémás ingatlanjogi ügyek
Az ingatlanjogi viták általában elhúzódnak és gyakran jelentős költségekkel járnak. Íme, néhány tipikus probléma!
1. Tulajdonjogi viták
Előfordul, hogy valaki elad egy ingatlant, amiben másnak is van résztulajdona vagy a vevő csak később tudja meg, hogy nem ő lett bejegyezve tulajdonosként. Ezek a helyzetek évekig tartó pereskedéssé válhatnak.
2. Elmaradt földhivatali bejegyzés
Hiába van aláírt szerződés, ha azt nem nyújtják be vagy hibásan adják be a földhivatalhoz. Ilyenkor a tulajdonjog formálisan nem száll át.
3. Szóbeli bérleti megállapodások
A „jó lesz így is” típusú megegyezések gyakran végződnek vitával, főleg, ha a bérleti díj, karbantartási költségek vagy felmondás kerül szóba.
4. „Kozmetikai” szerződések
Sok magánszemély internetről letöltött vagy korábbi sablonokat használ, amik nem felelnek meg a konkrét ügyletnek.
Egy tapasztalt ingatlanjogász nemcsak szerződést ír, mert ő a biztonsági öv a teljes folyamat során. Forduljunk ezért bizalommal DR. Mohos Gábor ügyvédhez, aki segít a problémák megelőzésében és kezelésében!